Minnenas television – Maria Shildknecht – Whalgren

Av en slump råkade jag fastna framför Minnenas television. Om den skulle komma i repris – titta o lyssna. Tiden stog stilla när jag lyssnade på Maria Shildknecht – Whalgrens livserfarenheter och klokskap.
Där satt hon åttionio år ung med nyfikenhet och inspirerande glädje. Att ha tråkigt – det hade hon aldrig haft. ”Det här lilla korta livet – så fullt av så mycket.” Härligt! Härligt!

Kom att tänka på att vi (som vill) kommer att jobba med linoleum-tryck i höst. På loppisar kan man ofta fynda knivar och annat till det.

Om Gunvor Kuha

Gunvor Kuha - Bildkonstnär Konstnärlig verksamhet start 1997 - Ateljé/Galleri och konstkurser. Nykvarn, Södertälje, Stockholm och sedan 2013 i Tolvsbo Kvarn Söderbärke Dalarna.
Det här inlägget postades i Gunvor Kuha Bildkonstnär och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.